VII Ogólnopolski Konkurs Piosenki Żydowskiej

Rezydencja Viridi | Przełomowy moment dla inwestycji
7 października 2019

VII Ogólnopolski Konkurs Piosenki Żydowskiej

Trwają przygotowania do rozpoczęcia VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej "Piosenka może czas pokonać" im. Leopolda Kozłowskiego Kleinmana. Gościem specjalnym siódmej edycji Konkursu jest Marta Kozłowska-Woźniak, córka śp. Leopolda Kozłowskiego Kleinmana, zwanego ostatnim Klezmerem Galicji.

 Firma BIMKOM wspiera Konkurs już od jego pierwszej edycji, z pełnym zaangażowaniem pomagając w realizowaniu misji tego wydarzenia, jakim jest wsparcie dialogu międzykulturowego, tolerancji, rozwijanie zainteresowania kulturą i tradycją żydowską oraz popularyzowanie twórczości kompozytorów i autorów tekstów okresu międzywojennego - Polaków pochodzenia żydowskiego.

Piosenka może czas pokonać – każda edycja Konkursu Piosenki Żydowskiej jest wspaniałym potwierdzeniem tego hasła. Konkurs skierowany jest do młodzieży szkolnej. Organizatorzy przygotowują atrakcyjne nagrody dla laureatów, a podczas uroczystego Finału zwycięzca otrzymuje puchar Prezydenta Miasta Poznania oraz „Leopolda" - przepiękną statuetkę z brązu, specjalnie zaprojektowaną dla Konkursu. Jak co roku, konkurs został objęty licznymi patronatami medialnymi i honorowymi. Organizatorami Konkursu  jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Poznaniu oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Poznaniu.

Z przyjemnością informujemy, że obok firmy Bimkom, wśród sponsorów tegorocznej edycji Konkursu znaleźli się nasi zaufani, wieloletni partnerzy: Polin Consulting, Pekabud Morasko, Szymanowscy, Austeria, Bekrakow.com, Śląskie Sejfy, IKA Polska oraz SCARLETFOX Agencja Kreatywna.

O Leopoldzie Kozłowskim - Patronie Konkursu

Leopold Kozłowski, jid. ‏לעאָפּאָלד קאָזלאָװסקי‎  - urodzony 26 listopada 1918 w Przemyślanach, zmarły 12 marca 2019 w Krakowie − polski pianista, kompozytor, dyrygent; ostatni przedstawiciel przedwojennych klezmerów w Polsce, zwany ostatnim klezmerem Galicji.

Podczas Holocaustu stracił rodziców. W obozie pracy w Kurowicach należał do obozowej orkiestry. Uratował się wraz z bratem Adolfem dzięki ucieczce. Trafił do żydowskiego oddziału partyzanckiego Abrama Bauma „Bunia”.

W 1944 wziął udział w obronie Hanaczowa przed bojownikami Ukraińskiej Powstańczej Armii. W trakcie jednego z napadów Ukraińcy zamordowali jego brata. Oddział, którego był członkiem, wszedł z czasem w struktury Armii Krajowej. Po wyzwoleniu wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego, gdzie dosłużył się stopnia pułkownika.

Ukończył konserwatorium we Lwowie w klasie fortepianu (1941) i dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założył i przez 23 lata kierował Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Był kierownikiem muzycznym pierwszego Festiwalu w Kołobrzegu. W 1968 przymusowo przeszedł do rezerwy. W latach 70. XX w. był kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i cygańskiego zespołu Roma oraz konsultantem muzycznym zespołu Rzeszowiacy z Mielca.

W 1991 z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie poprowadził, w synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu, pierwszy koncert piosenek żydowskich. Rok później, w Hotelu Klezmer Hois przy Szerokiej na Kazimierzu, zagrał swój pierwszy klezmerski koncert na fortepianie.

Sebastian Samol

Sebastian Samol

biuro@bimkom.pl

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Kategorie

    Popularne posty

    Popularne tagi

    Kontakt

    Planujesz inwestycję? To ważna decyzja – postaw na kompleksowe działania, które zapewnią sukces dobrze ulokowanym środkom.

    Lutycka 6
    44-100 Gliwice
    +48 504-506-735
    biuro@bimkom.pl
    Pn - Pt 8:00 - 16:00
    So - Nd nieczynne