VII Ogólnopolski Konkurs Piosenki Żydowskiej
Trwają przygotowania do rozpoczęcia VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej "Piosenka może czas pokonać" im. Leopolda Kozłowskiego Kleinmana. Gościem specjalnym siódmej edycji Konkursu jest Marta Kozłowska-Woźniak, córka śp. Leopolda Kozłowskiego Kleinmana, zwanego ostatnim Klezmerem Galicji.
Firma BIMKOM wspiera Konkurs już od jego pierwszej edycji, z pełnym zaangażowaniem pomagając w realizowaniu misji tego wydarzenia, jakim jest wsparcie dialogu międzykulturowego, tolerancji, rozwijanie zainteresowania kulturą i tradycją żydowską oraz popularyzowanie twórczości kompozytorów i autorów tekstów okresu międzywojennego - Polaków pochodzenia żydowskiego.
Piosenka może czas pokonać – każda edycja Konkursu Piosenki Żydowskiej jest wspaniałym potwierdzeniem tego hasła. Konkurs skierowany jest do młodzieży szkolnej. Organizatorzy przygotowują atrakcyjne nagrody dla laureatów, a podczas uroczystego Finału zwycięzca otrzymuje puchar Prezydenta Miasta Poznania oraz „Leopolda" - przepiękną statuetkę z brązu, specjalnie zaprojektowaną dla Konkursu. Jak co roku, konkurs został objęty licznymi patronatami medialnymi i honorowymi. Organizatorami Konkursu jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Poznaniu oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Poznaniu.
Z przyjemnością informujemy, że obok firmy Bimkom, wśród sponsorów tegorocznej edycji Konkursu znaleźli się nasi zaufani, wieloletni partnerzy: Polin Consulting, Pekabud Morasko, Szymanowscy, Austeria, Bekrakow.com, Śląskie Sejfy, IKA Polska oraz SCARLETFOX Agencja Kreatywna.
O Leopoldzie Kozłowskim - Patronie Konkursu
Leopold Kozłowski, jid. לעאָפּאָלד קאָזלאָװסקי - urodzony 26 listopada 1918 w Przemyślanach, zmarły 12 marca 2019 w Krakowie − polski pianista, kompozytor, dyrygent; ostatni przedstawiciel przedwojennych klezmerów w Polsce, zwany ostatnim klezmerem Galicji.
Podczas Holocaustu stracił rodziców. W obozie pracy w Kurowicach należał do obozowej orkiestry. Uratował się wraz z bratem Adolfem dzięki ucieczce. Trafił do żydowskiego oddziału partyzanckiego Abrama Bauma „Bunia”.
W 1944 wziął udział w obronie Hanaczowa przed bojownikami Ukraińskiej Powstańczej Armii. W trakcie jednego z napadów Ukraińcy zamordowali jego brata. Oddział, którego był członkiem, wszedł z czasem w struktury Armii Krajowej. Po wyzwoleniu wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego, gdzie dosłużył się stopnia pułkownika.
Ukończył konserwatorium we Lwowie w klasie fortepianu (1941) i dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założył i przez 23 lata kierował Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Był kierownikiem muzycznym pierwszego Festiwalu w Kołobrzegu. W 1968 przymusowo przeszedł do rezerwy. W latach 70. XX w. był kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i cygańskiego zespołu Roma oraz konsultantem muzycznym zespołu Rzeszowiacy z Mielca.
W 1991 z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie poprowadził, w synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu, pierwszy koncert piosenek żydowskich. Rok później, w Hotelu Klezmer Hois przy Szerokiej na Kazimierzu, zagrał swój pierwszy klezmerski koncert na fortepianie.